Škody z nehod způsobených střetem se zvěří dosahují i stovek tisíc korun

Přidáno 27.11.2020

 

 

 

Každý rok, nejčastěji pak v jarních a podzimních měsících, zahynou pod koly aut tisíce zvířat. Policejní statistiky evidují rostoucí počet nehod způsobených právě střety s lesní zvěří. V loňském roce tyto nehody představovaly zhruba 15procentní podíl na celkovém počtu nehod. Způsobené škody dosahují mnoha stovek milionů korun. Vyplatí se proto toto riziko pojistit.

 

 

 

 

V loňském roce bylo na českých silnicích zaznamenáno celkem 15 510 nehod způsobených srážkou s lesní zvěří. V porovnání s rokem 2018 jich bylo o 3116 více. Za již uběhlá tři čtvrtletí letošního roku došlo k 10 553 střetům aut se zvěří. Zhruba každá šestá až sedmá dopravní nehoda je způsobena právě kolizí se zajícem, srnou či třeba divočákem.

 

„Počet pojistných událostí se zvěří má růstový trend. Oproti loňskému roku odhadujeme letos nárůst o zhruba 30 procent,” uvedl pro Právo zdroj z Generali České pojišťovny. 

Následky škod z nehod vzniklých sražením lesní zvěře jsou obrovské. V loňském roce pojišťovny zaznamenaly celkovou výši blížící se jedné miliardě korun. Průměrná výše škody se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Ovšem nejsou žádnou výjimkou i škody v řádech stovek tisíc korun.

 

„Průměrná výše škody ze srážky se zvěří překračuje 40 tisíc korun. V řadě případů taková zkušenost může být mnohem dražší, záleží na typu vozidla, charakteru a intenzitě srážky. V případě vozidla Maserati byla škoda vyčíslena na 587 tisíc korun.

 

Škody dosahující stovek tisíc korun řeší likvidátoři všech pojišťoven. Srážka s divočákem měla za následek téměř čtvrtmilionovou škodu i na vozidle BMW X6 klienta Generali České pojišťovny.

Povinné ručení škody nekryje

Nehody způsobené srážkou s lesní zvěří pojišťovny nejčastěji evidují ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji.

„Ke střetům dochází nejčastěji na silnicích nižších tříd, většinou položených v horských oblastech, v úsecích mezi poli a lesy, takové oblasti jsou ale například i v okolí Prahy. Případy těchto nehod byly zaznamenány také na dálnicích, kde pak mívají velmi vážné následky.

Aby vám řešení následků škody na vozidle nenabouralo rodinný rozpočet, je třeba mít pro tyto případy sjednáno vhodné pojištění. Pokud máte pouze povinné ručení, máte smůlu, jelikož to se na škodu nevztahuje a opravu byste v takovém případě museli zaplatit ze svého. Je proto třeba mít sjednané havarijní pojištění či speciální pojištění pro případ srážky se zvěří.

„Součástí havarijního pojištění je i případný střet se zvířetem nebo poškození stojícího vozidla zvířetem. Zároveň si toto riziko mohou zájemci připojistit i samostatně, k povinnému ručení. Z našich zkušeností je to společně s připojištěním skel nejoblíbenější připojištění. Obsahuje střet se zvířetem, z něhož hradíme škody způsobené na jedoucím vozidle, i poškození zaparkovaného vozidla zvířetem, například když nějaký hlodavec poškodí kabeláž v motoru.

Jiná situace však nastane, pokud srazíte domácí zvíře, například psa, kočku či hospodářské zvíře apod. V takovém případě je vina na majiteli zvířete, který za ně nese odpovědnost a musí se postarat i o náhradu škody.

Více informací a vaše dotazy prosím na:

602 718 320 nebo marek.pribyl@generaliceska.cz

 

 
 
 
 
 
o na českých silnicích zaznamenáno celkem 15 510 nehod způsobených srážkou s lesní zvěří. V porovnání s rokem 2018 jich bylo o 3116 více. Za již uběhlá tři čtvrtletí letošního roku došlo k 10 553 střetům aut se zvěří. Zhruba každá šestá až sedmá dopravní nehoda je způsobena právě kolizí se zajícem, srnou či třeba divočákem.

 Tisknout stránku

ONLINE SJEDNÁNÍ GČP

 

NAHLÁSIT ŠKODU ZDE

Zadejte jakou chcete půjčku, na kolik let, při jakém
úroku a kalkulačka spočítá měsíční platbu.


 


%

   

   

      © 2017 - MAREK PŘIBYL
Digitální obchodník
Zpět nahoru