DĚTSKÁ PENZIJKA FRČÍ ...

Přidáno 04.04.2016

 

Spoření na důchod pro děti se ujalo, chválí penzijní společnosti letošní novinku

 

Hospodářské noviny | 1.4.2016 | Rubrika: Podniky a trhy | Strana: 17 | Autor: Olga Skalková | Téma: Penzijní společnost ČP

 

Spořit na důchod se dá od letoška i dětem. Jak pro HN uvedla Asociace penzijních společností, čtyři tisíce jich už mají smlouvu. Podle penzijních společností se novinka ujala a do budoucna odhadují, že podíl „dětských“ smluv v doplňkovém penzijním spoření dosáhne až deseti procent. „Počet smluv za první kvartál a velké množství dotazů, které na produkt registrujeme od rodičů a našich poradců, ukazují, že tato úprava třetího pilíře má smysl,“ řekl HN Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností. Novinku prosadila Sobotkova vláda jako jednu z náhrad penzijním společnostem za zrušený druhý pilíř. Dětská spoření se zhodnocují stejně jako klasické spoření na důchod, tedy podle zvolené investiční strategie. Neliší se ani velikost státního příspěvku – minimum je 90 korun za měsíčně uložených 300 korun, maximum od státu je 230 korun za uložených 1000 korun. Na daňový odpočet ale není u dětských smluv nárok. Zákon však umožňuje dětem, aby si po dosažení 18 let věku mohly vybrat třetinu částky, kterou jim rodiče naspořili. Povědomí o produktu roste
Novinka plní očekávání penzijních společností. „Start nelze hodnotit jinak než pozitivně,“ tvrdí Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny, která je z osmi penzijních společností největší a uzavřela prvních tisíc „dětských“ smluv.
Navíc podle něj komunikační kampaně směrem ke klientům teprve začínají a povědomí o produktu poroste. „Za celý letošní rok by jich v Česku mohlo být sjednáno několik desítek tisíc,“ dodal Brousil za společnost, která chce nabídku představit během roku drtivé většině svých klientů prostřednictvím běžné korespondence.
Například ČSOB na produkt lákala kampaní, která byla po celém Česku viditelná hlavně v reklamních vitrínách. Česká spořitelna za uzavření smlouvy a sjednání příspěvku alespoň 300 korun měsíčně dávala do konce března poukázku na nákup v e-shopu Mall.cz v hodnotě 500 korun. Obě firmy plánují v podobných kampaních po celý rok pokračovat.
Až deset procent trhu
Z vyjádření penzijních společností je vidět, že ve smlouvách pro děti vidí do budoucna zdroj většího přílivu klientů. „Určitě se z nich stane jeden z atraktivních nástrojů, jak pojistit budoucnost svých dětí, a to nejen díky státnímu příspěvku,“ říká Petr Hájek, šéf produktového managementu Allianz.
Odhady podílu smluv pro děti na celkovém portfoliu doplňkového penzijního spoření se zatím různí. Například podle analýz společnosti Axa by do pěti let mohlo jít o pět procent všech smluv, podle penzijních společností České pojišťovny a České spořitelny ale dokonce až o desetinu.
Na konci roku 2015 si u penzijních společností spořilo celkem 4,71 milionu klientů. Přes 90 procent z nich v penzijním připojištění, tedy ve fondech, do kterých už nelze vstupovat. V doplňkovém penzijním spoření, které funguje od ledna 2013 a od letoška je i pro děti, bylo 367 728 klientů. Ve skončeném druhém pilíři bylo 84 550 lidí.

 

DĚTSKÉ PENZIJKO


Tisknout stránku

Počasí

Předpověď počasí

Zadejte jakou chcete půjčku, na kolik let, při jakém
úroku a kalkulačka spočítá měsíční platbu.


 


%

   

   

Finanční plán je soubor informací, které jsou individuálně připravené jen pro Vás. Dopřejte si tento konfort nyní zdarma a požádejte o jeho zpracování.

Finanční Plán

      © 2017 - MAREK PŘIBYL
Digitální obchodník
Zpět nahoru